ورزشکاران کرونایی به مشکلات قلبی و ریوی توجه کنند
ورزشکاران کرونایی به مشکلات قلبی و ریوی توجه کنند

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران، از ورزشکاران مبتلا به کرونا خواست قبل از بازگشت به ورزش، حتما بررسی های قلبی و ریوی را انجام دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین پورغریب شاهی، روز دوشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: توانبخشی و ورزش روزانه برای بیماران کرونایی پس از بهبودی، توصیه می شود.

وی افزود: ورزش کردن این افراد می تواند به تدریج و با شدت کم در خانه باشد. به طوری که می توانند در خانه راه بروند و ورزش های تنفسی انجام دهند.

پورغریب شاهی تاکید کرد: بیماران کرونای بهبود یافته که به طور منظم ورزش انجام می دهند، سریع تر به شرایط عادی بر می گردند.

وی گفت: افراد با رویکرد پیشگیری و بازتوانی، ورزش همگانی را جدی بگیرند.

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران، در ارتباط با فعالیت ورزشکاران در دوران کرونا، افزود: تاکید می کنیم این افراد در عین حالی که ورزش را ادامه بدهند، اقدامات بهداشتی را حتماً رعایت کنند.

وی ادامه داد: در ارتباط با ورزشکاران حرفه ای باید این نکته را متذکر شویم که این دسته از ورزشکاران حرفه ای، انجام ورزش با شدت بالا را بیشتر از یک ساعت نداشته باشند و می توانند در فواصل مختلف به ورزش ادامه دهند.

پورغریب شاهی با اشاره به درگیری قلب و ریه بیماران کرونایی، گفت: یکی از نگرانی های ما عوارض قلبی ریوی است که کرونا در ورزشکاران به جای می گذارد. لذا، توصیه اکید ما این است که ورزشکاران کرونایی بعد از بهبودی، پروتکل ۱۰ روز بی تحرکی را رعایت کنند. یعنی به هیچ وجه ورزش نکند و بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز تست بدهند.

وی ادامه داد: این افرادحتماً بررسی های قلبی و ریوی نیاز دارند، لذا، توصیه جدی ما به ورزشکاران با علامت خفیف و شدید، این است که حتماً قبل از بازگشت به ورزش اقدامات قلبی و ریوی را انجام دهند تا از وضعیت جسمانی خود مطمئن شده و بعداً ورزش را شروع کنند.