نگهداری ۷۰ هزار نمونه در بانک ژن گیاهی ایران
نگهداری ۷۰ هزار نمونه در بانک ژن گیاهی ایران

رئیس مرکز ملی منابع ژنتیکی گفت: هم اکنون ۷۰ هزار نمونه گیاهان زراعی و زیر مجموعه آن به صورت استاندارد در بانک ژن گیاهی ایران نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمد جعفر آقایی در مراسم افتتاح مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور افزود: در کنار منابع زراعی با تشکیل مؤسسه جنگل‌ها و مراتع در سال ۴۷ شناسایی و جمع‌آوری منابع طبیعی کشور انجام شد.
وی با بیان اینکه «هرباریوم مرکزی ایران» امروز ۱۲۰ هزار نمونه جنگلی و مراتع را نگهداری می‌کند، گفت: باغ گیاه شناسی ملی ایران و ۶ باغ اقماری نیز هفت هزار نمونه از چند هزار گونه گیاهی را به صورت زنده نگهداری می‌کنند.
رئیس مرکز ملی منابع ژنتیکی افزود: بانک ژن منابع طبیعی حدود ۵۰ هزار نمونه بذری از گیاهان مرتعی و جنگلی را نگهداری می‌کند.
جعفر آقایی به حوزه حشرات اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۰۲ با تشکیل مؤسسه گیاه پزشکی، جمع‌آوری حشرات آغاز شده و امروزه حدود چهار میلیون حشره از ۲۵ هزار گونه مختلف نگهداری می‌شود.
وی افزود: نمونه‌های قارچ‌ها، گیاهان آوندی و غیر آوندی، جلبک‌ها و نرم‌تنان نیز در این مؤسسه نگهداری می‌شود.
رئیس مرکز ملی منابع ژنتیکی گفت: در حوزه دام، شیلات و آبزیان، میکرو اورگانیسم‌ها نمونه‌های بسیاری جمع‌آوری شده و نگهداری می‌شوند.
جعفر آقایی با اشاره به تهیه لایحه منابع ژنتیکی کشور از سال ۸۲ افزود: در نهایت در سال ۹۳ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی تصویب و در سال ۹۷ برای اجرا ابلاغ شد.
وی گفت: به این ترتیب، اساس حمایت قانونی برای حمایت از منابع ژنتیکی و بهره برداری از این منابع فراهم شده است.
رئیس مرکز ملی منابع ژنتیکی با اشاره به ماده ۳ این قانون افزود: وزارت جهاد کشاورزی ملزم شده تا ساختاری برای مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی اعم از حفاظت از ذخایر ژنتیکی و بانک ژن در امور کشاورزی، باغبانی، جنگل، مرتع، بیابان، شیلات، دام و طیور، زنبورداری و بیماری‌ها و آفات مرتبط با این موارد تأسیس و بر فعالیت‌های حفاظت و بهره برداری از این منابع نظارت کند.
جعفر آقایی گفت: امروز با تلاش‌های فراوان شاهد آغاز فعالیت مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیک کشاورزی و منابع طبیعی کشور هستیم.
وی ابراز امیدواری کرد، آغاز فعالیت این مرکز گامی مؤثر در پیشرفت و بالندگی حوزه کشاورزی باشد.