سعودی‌ها به دنبال لابیگری با جمهوریخوهان کنگره آمریکا هستند
سعودی‌ها به دنبال لابیگری با جمهوریخوهان کنگره آمریکا هستند

یک شبکه آمریکایی می‌گوید عربستان سعودی در تلاش است با لابیگری با جمهوریخواهان کنگره، مانع از سختگیری دولت دموکرات بایدن علیه ریاض شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه آمریکایی «سی‌ان‌بی‌سی» در گزارشی از تلاش شدید عربستان سعودی برای استخدام لابیگرانی خبر داد که با رهبران جمهوریخواه کنگره در ارتباط هستند.
این اقدام از آن بابت است که سعودی‌ها فکر می‌کنند جو بایدن دموکرات بعد از ورود به کاخ سفید به اندازه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، در قبال آنها انعطاف نشان نخواهد داد.
به همین دلیل هم هست که انتظار می‌رود لابیگران تحت استخدام عربستان، در تعامل با اعضای جمهوریخواه کنگره توفیق بیشتری داشته باشند تا دولت دموکرات بایدن.
در حال حاضر، دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند حال آنکه سرنوشت سنا به برگزاری دور دوم انتخابات ایالت جورجیا بستگی دارد.
بایدن پیشتر در گفتگو با اندیشکده شورای روابط خارجی مدعی شده بود حمایت از سعودی‌ها در باب برخی مسائل کلیدی را کاهش خواهد داد.
این در حالی است که ترامپ طی ۴ سال زمامداری خود مانع از قطع حمایت واشنگتن از تجاوز سعودی‌ها به یمن شد و در قبال قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی نیز سکوت اختیار کرد.
احتمالاً یکی از لابیگران سعودی‌ها در آمریکا شرکت «لارسون شاناهان اسلیفکا» مستقر در ایالت آیوا است که سال گذشته با سفارت عربستان سعودی در واشنگتن قراردادی یک و نیم میلیون دلاری منعقد کرد.